Fryzjer

Technik usług fryzjerskich zarządza zakładem fryzjerskim, świadczy usługi fryzjerskie w pełnym zakresie, w tym usługi wykraczające poza standard.

Projektuje i urządza zakład fryzjerski zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowymi oraz sanitarnymi. Prowadzi promocję i marketing w zakresie usług fryzjerskich. Kieruje zespołem pracowniczym oraz kontroluje przebieg świadczonych usług. Prowadzi zaopatrzenie, gospodarkę materiałową i finansową. Prowadzi działalność szkoleniową i wychowawczą. Świadczy usługi fryzjerskie przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć fryzjerstwa oraz tendencji światowych z zakresu stylistyki. Doradza w zakresie doboru modelu i kolorystyki fryzury. Korzysta z technik komputerowych w pracy zawodowej. Może również wykonywać usługi fryzjerskie dla celów reklamowych, prasy czy fotografii artystycznej. Pracę znajdziesz w salonach fryzjerskich w Polsce i za granicą. Możesz też pracować w teatrze, mediach, wysokiej klasy hotelach. Praca czeka na Ciebie również w pracowniach peruk, tres i tupetów.

Predyspozycje zawodowe

Fryzjerstwo to typowo praktyczny zawód, do którego nie każdy się nadaje. By go wykonywać, musisz to po prostu lubić i nie bać się dotknąć czyichś włosów. Pewność siebie to jedna z podstawowych cech dobrego fryzjera, tak samo jak zdolności manualne. Równie ważne jest poczucie estetyki.

Fryzjer narażony jest na wiele czynników chemicznych, dlatego nie powinien mieć alergii na związki zawarte w kosmetykach. Stan zdrowia ważny jest też ze względu na pracę wykonywaną na stojąco z ciągle uniesionymi rękoma, co obciąża nogi i kręgosłup. Dlatego wbrew pozorom dobra kondycja fizyczna to podstawa.

Zadania fryzjera – nie tak oczywiste

Oprócz znanych czynności, jak strzyżenie i koloryzacja, fryzjer powinien także [1]:

  • znać przeciwskazania do wykonywania określonych zabiegów fryzjerskich,
  • umieć doradzić klientom, jaką pielęgnację stosować, by uniknąć chorób skóry i włosów,
  • wykonywać różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne,
  • umieć analizować strukturę włosów, by dobrać pielęgnację do ich rodzaju,
  • znać się na typach urody, by dobrać kolor włosów do typu urody klienta,
  • umieć wybrać i obsłużyć odpowiednie przyrządy fryzjerskie oraz je wysterylizować.

Ile zarabia fryzjer?

Wszystko zależy oczywiście od formy zatrudnienia. Pracując u kogoś, można zarobić tyle, ile zaoferuje pracodawca i są to raczej średnie zarobki jak na etat.

Otwierając własny salon, z czasem można wypracować naprawdę dobre zyski. Warto pamiętać, że własna działalność wymaga zainwestowania pieniędzy w sprzęt i lokal, a otrzymanie dofinansowania nie zawsze jest możliwe.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń podaje, że uśrednione miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 960 PLN brutto. Są to dane orientacyjne i oczywiście zależą od uwarunkowań lokalnych – np. w wielkich miastach fryzjerzy, zwłaszcza ci doceniani, za zwykłe strzyżenie biorą od 80 do 150 zł, a za koloryzację od 200-250 zł wzwyż. Jednak musieli oni latami pracować na taką pozycję, inwestować w wyposażenie i kosmetyki, szkolenia i opłaty za lokal, a te w dużych miastach są także sporo większe niż w małych miejscowościach.

Warto pamiętać, że nie wystarczy raz nauczyć się zawodu fryzjera i spocząć na laurach. Ta profesja wymaga nieustannego doskonalenia się, śledzenia najnowszych trendów i technik strzyżenia czy koloryzacji. Tylko najlepsi w swoim fachu są znanymi w lokalnych środowiskach fryzjerami lub robią karierę międzynarodową.